הכנה לקראת מבחני הדפ''ר

אם לא אכפת לכם איפה תשרתו בצבא ולא מעניין אתכם כיצד השירות ישפיע על עתידכם: המאמר הבא לא מיועד לכם. אבל אם אתם נמנים עם צעירים שרוצים להכנס אל יחידות מובחרות בצה"ל, לקבל תפקיד משמעותי ואפילו להמשיך הלאה בשירות הצבאי אל קצונה וצבא קבע: המאמר הזה בהחלט עבורכם! משום שהוא עוסק בהכנה ובדרך הטובה ביותר להצליח במבחני דפ"ר. אבל מה צריך לדעת על המבחנים האלה? ומדוע הם כל כך חשובים? והאם כדאי ללמוד ולהשקיע כסף עבור קבלת ציונים גבוהים? כל מה שצריך לדעת בדרך למבחן שיקבע את מהות השירות שלכם, בהמשך.

לפני הכול חשוב לדעת – מהו מבחן דפ"ר?

חשוב לדעת כי מתקיים מבחן דפ"ר במהלך הצו הראשון, ומדובר במבחן שצריך להתכונן אליו משום שהוא יציג דירוג פסיכוטכני ראשוני אליו ניגשים המועמדים לגיוס במהלך מבדקים לצו ראשון. את המבחן לוקחים באותו היום של הצו והוא כולל מבחני אינטליגנציה, מבחנים שבוחנים אנלוגיות מילוליות, המבחן יבחן יכולת חשיבה כמותית וקליטת אנלוגיות צורניות.

הציון שתקבלו על המבחן הזה יקבע לאחר הצו הראשון וישפיע על מסלולי השירות שלכם, כמו גם על התפקיד שתמלאו בצה"ל ועל אפשרויות קידום עתידיות שצבא ההגנה לישראל יציע לכם. בשל כל אלה, רבים בוחרים להשקיע כסף וללמוד למבחני דפ"ר כבר לפני הצו הראשון. ההשקעה הזאת כדאית בעיקר מפני שאת המבחן הזה אפשר לעשות פעם אחת בלבד. לכן יש את מי שנותן את כל כולו למשימת הלימוד ההכנה.

כיצד לומדים באופן יסודי למבחן?

כיום יש מגוון רחב של מכונים ומסודות לימוד המכינים צעירים אל המבחן. ההכנה כוללת הסברים מפורטים על זמן הבחינה, הסברים אודות הנושאים שיבחנו, שיחת הסברה על מהלך הבחינה כמו גם על הציונים והשפעתם על התפקידים שתוכלו להתברג אליהם בצה"ל, לפי גובה הציון.

לאחר ההסברים אפשר ללמוד למבחן באמצעות שיעורים פרטיים, סרטונים של מורים פרטיים, אפשר ללמוד באמצעות סימולציות, לקבל פתרון תרגילים לבד ואון ליין, להנות מדוגמאות למבחני דפ"ר ותרגול שלהם עם ליווי צמוד, ואפשר כמובן להירשם לקורס מקצועי ויסודי שאפשר להגיע אליו באופן פיזי וללמוד לבחינה עם מיטב המדריכים.

מבחנים כאלה אשר נועדו לסנן מתגייסים לצה"ל ולייעד אותם לתפקידים שונים, הם ממוחשבים ונמשכים שעתיים בלבד. המבחן מכיל 125 שאלות המחולקות ל-5 פרקים כאשר הדרך להצליח היא תרגול רב תוך עמידה בזמן המבחן הנתון.

כיצד אפשר ללמוד לבד למבחני דפ"ר?

אם החלטתם שלא בא לכם להשקיע כסף בקורס הכנה מקצועי ואתם רוצים בכול זאת להיות מוכנים במידת האפשר – חשוב שתבינו מהם ציוני הבחינה שאפשר לקבל וכיצד הם נקבעים. קראו מידע בנושא ובדקו מהי ההשפעה של הציון על קבלתכם לתפקידים שונים בצה"ל (ויש כאלה שיכולים לתרום לכם הרבה גם באזרחות). בדקו מהן השיטות לקבלת ציון גבוה ולמדו על המבחנים תוך חיפוש שאלות לדוגמא.

בין היתר נסו להתכונן באמצעות חיפוש סרטוני מידע ביוטיוב שאפשר לצפות בהם בחינם ונסו לקבל טיפים מאנשים שלקחו את המבחן בעבר כדי שתוכלו לבצע הכנה טובה ביותר.

אם בכול זאת תבחרו בקורס מקצועי, תוכלו להנות ממגוון יתרונות כמו ידיעה לאיזה תפקיד תכנסו, אופציות בחירה בין יותר תפקידים, כניסה מוקדמת למסלולי קצונה וקבלת תפקיד מספק שילווה אתכם הלאה להצלחה בחיים המקצועיים. בשל כל הסיבות האלה רבים בוחרים להשקיע כמה מאות שקלים בהכנה מקצועית וכך נהנים  משירות צבאי הרבה יותר מוצלח ומספק.