ספק אינטרנט

ספק אינטרנט הוא אחד מסוגי ספקי התשתית שאי אפשר לוותר עליהם כיום. זאת, הן עבור אנשים פרטיים והן עבור עסקים. כיצד בוחרים ספק כזה, באופן מושכל?

מה אתם מחפשים?

ראשית, חיוני שתבינו ותגדירו ביניכם לבין עצמכם, מה אתם בעצם מחפשים. האם אתם מחפשים ספק תשתית חדש? או "ספק אינטרנט"? אולי תוספות מיוחדות לשירותים אלה? נזכיר, כי "ספק התשתית" הוא הכינוי לאותו סוג ספק, שמחבר אתכם דרך תשתיות פיזיות שלו אל "ספק האינטרנט". ספק האינטרנט או ISP (Internet Service Provider) מחבר אתכם הלאה, אל רשת האינטרנט עצמה. לגבי חיבור האינטרנט עצמו יש להגדיר את דרישות המינימום שלכם, להעריך כמה אתם מוכנים להשקיע בכך והאם יהיו מצבים בהם תצטרכו יותר. האם יש לכם מדי פעם דרישות מיוחדות, דוגמת שימוש במשחקי מחשב תובעניים דרך האינטרנט? זה גם הזמן להתעמק במונחים שאינכם מבינים מספיק, אם ישנם, דוגמת "בנדל" לסוגיו או אינטרנט סלולארי.

אילו ספקים זמינים?

יש לגבש רשימה ראשונית של ספקי אינטרנט זמינים שנראים לכם. אלה יכולים להיות ISP דוגמת ספק אינטרנט Itc או ספקי תשתית. בשלב זה, כבר ניתן לעשות סינון ראשוני, מאחר שפעמים רבות יש לכם כבר דעה מגובשת על ספק מסוים שלא תרצו לעבוד איתו או להיפך. נזכיר, כי מדובר בתחום עסקי דינאמי, עם תחרות רבה ועזה. הדבר מתבטא בין השאר בהופעת ספקים חדשים מדי פעם ובחבילות שהספקים השונים מציעים, בכדי להתחרות זה בזה.

צפי לעתיד

כדאי לקחת בחשבון, גם שיקולים שונים לגבי העתיד. ייתכן שחבילת אינטרנט קיימת שלכם אמורה להשתנות בקרוב – האם הדבר משנה את התמונה? ייתכן שבכוונתכם לעבור לכתובת חדשה – אולי פריסת תשתיות האינטרנט שונה שם. בתמונה הגדולה, כדאי לזכור שב-2022 אמור להיות מיושם שינוי חשוב, בו תבוטל ההפרדה בין שני סוגי ספקי האינטרנט. מבחינת צרכנים ביתיים (לא עסקיים), לא תהיה יותר הפרדה בין ספק אינטרנט (כמו ספק itc) לבין ספק תשתית. במקום זאת, נפעל מול ספק אחד, כאשר גם ספקי התשתית יוכלו לתפקד מבחינתנו כ"ספקי אינטרנט".

להתעמק לגבי כל ספק

שלב חשוב מאוד, הוא להתעמק לגבי הספקים השונים. לגבי ספקים שלא מוכרים לכם, מדובר על בדיקת עומק של ממש. לגבי אלה שמוכרים לכם, תמיד טוב לבדוק מה חדש. מוניטין הספקים מתבטא בחוות דעת שונות, ברשת האינטרנט ובכלל. ניתן ומומלץ, גם להתעמק באתרי הספקים השונים. היבט שעשוי להיות חשוב מאוד, הוא לבדוק אילו שירותים משלימים הספקים מציעים? הם עשויים להציע שירותים שלא הייתם מודעים בכלל לזמינותם. ישנם למשל שירותי ערך מוסף מיוחדים עבור שחקני משחקי מחשב באינטרנט. יש שירותים שמסייעים להורים לאבטח את פעילות ילדיהם באינטרנט. יש שירותים משלימים רבים לעסקים כמובן.

להשוות ולבחור

לבסוף יש להשוות את החבילות השונים ואת המחירים. חשוב לבחור בחבילה שתיתן לכם מרווח מסוים, למקרים בהם תזדקקו ליותר מדרישות הגלישה הרגילות ביום יום. עם זאת, מיותר כמובן לשלם באופן קבוע על חבילה שהיא בדרך כלל חזקה מדי עבורכם. ניתן גם לנסות את הספק כיום די בקלות אגב. זאת, מאחר שקל יחסית לעבור בין ספקים. עוד המלצה, היא לבחור בספק אינטרנט אשר מציע גם חבילות שעשויות להתאים לכם יותר בעתיד.

לסיכום

מומלץ לגבש לעצמכם שיטה מסודרת לבחירת ספקי אינטרנט, אשר תתאים לדרישותיכם הספציפיות. בעזרתה ועל בסיס צעדים כמו אלה שהדגמנו כאן, תוכלו לבחור גם ספק אינטרנט.