הפערים בין המרכז לבין הפריפריה הם פערים שרק הולכים וגדלים, ועדות לכך ניתן למצוא בשורה ארוכה של כתבות אשר מציגות את הפערים הבלתי נתפסים שפוגעים באופן משמעותי בעתידם של בני הנוער שמתגוררים באזור הפריפריה, ולא פעם חשים כי הם נותרו מאחור. היכולת של הרשויות במדינה כמו גם גורמי החינוך היא מוגבלת למדי במדינה שמתמודדות עם קשיים רבים, ועל כן עמותות חברתיות אשר פועלות בתחום הזה מצליחות לסייע לטובת שיפור איכות החיים של משפחות וצעירים המתגוררים באזור הפריפריה. אחת מהעמותות הללו היא עמותת אחינועם שזוכה לגיבוי מלא מצד הרשויות וגורמי החינוך, וזאת בשל פעילות חברתית ענפה למען הפריפריות.

דואגת לשיפור איכות החיים של הפריפריות – הכירו את עמותת אחינועם

את עמותת אחינועם הקימו האחים לבית משפחת אדרעי משה אדרעי, איל אדרעי וכן רפי אדרעי שנולדו וגדלו בעצמם בעיר צפת. כמי ששייכים לשושלת מפוארת משפחתית שגדלה ונולדה בעיר בפריפריה, החליטו המייסדים להקים את העמותה על שם אב המשפחה, מתוך מטרה להעניק הזדמנות שווה לצעירים מהפריפריה החברתית כמו גם גיאוגרפית במדינת ישראל. מתוך הבנה כי נדרש לבצע כבר עכשיו צעדים לטובת יצירה של שינוי, החליטו המייסדים לקדם שורה ארוכה של תוכניות חברתיות שהפכו לחלק בלתי נפרד מהפעילות שנועדה לשיפור איכות החיים, כאשר בסקירה הזו נציג על קצה המזלג את התוכניות שמצליחות להפוך את העמותה לבעלת משמעות אדירה לעתידה של הפריפריה ובייחוד של בני הנוער המתגוררים בערים הללו.

 

 

השקעה ופיתוח בפריפריה באמצעות שיפוץ מבנים

אחת מתוכניות הדגל של עמותת אחינועם היא תוכנית המתמקדת בשיפוץ מבנים בערי הפריפריה, כאשר רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי כמו גם משה אדרעי החליטו להתחיל את התוכנית הזו בעיר הולדתם צפת, שם ביחד עם המתנדבים שיפצו את הספרייה העירונית. הפיילוט הייחודי הצליח וזאת בזכות העבודה הענפה אך גם בזכות קידום של תוכנית לחינוך מוזיקלי, כל זאת בשיתוף פעולה מלא אל מול גורמי הרווחה העירוניים. לאור ההצלחה, החליטו המייסדים להמשיך את התוכנית הזו גם לערים נוספות, וזאת כחלק מהבנה כי חלק מהותי מחיזוק ופיתוח של הפריפריה צריך להתמקד ביצירה של תשתית חינוכית ראויה שמספקת את היכולת להתקדם ולפרוץ קדימה, ללא קשר למיקום הגיאוגרפי.

תוכנית ליווי ארוכת טווח

תוכנית הליווי ארוכת הטווח של עמותת אחינועם היא תוכנית מהפכנית שבמסגרתה מספקת העמותה לנערים ונערות מאזור הפריפריה הזדמנות לבצע חישוב מסלול מחדש, וזאת על ידי הצטרפות לתוכנית לווי שמתחילה מגיל 16 ונמשכת באבני דרך משמעותיים כמו הצבא, אקדמיה ובהמשך גם שוק התעסוקה. רפי אדרעי מעמותת אחינועם מקדם באופן אישי ביחד עם המייסדים איל אדרעי וכן משה אדרעי את המשך התוכנית, כל זאת מתוך מטרה לאפשר לבני נוער מאזור הפריפריה להגשים את עצמם ולהתגבר על מחסומים וקשיים עמם הם מתמודדים.

מערך מתנדבים שפועל ביחד למען הפריפריה

הייחודית של העמותה הזו נובעת בעקבות היכולת של המייסדים לגייס ביחד איתם מערך של מתנדבים אשר פועל בכל ימות השנה לטובת הגשמה של המטרות לשמן הוקמה העמותה. מערך המתנדבים לצד שיתוף הפעולה הפורה מול הרשויות הוא זה שהופך את עמותת אחינועם לעמותה מובילה בתחומה אשר מצליחה להוביל את בני הנוער של מדינת ישראל לעבר עתיד טוב יותר, כל זאת בזכות עשייה וליווי אישי המתבצע למען שיפור איכות החיים, וצמצום הפערים החברתיים והגיאוגרפיים.