לימודים בחו"ל: איך ניתן לחסוך בהוצאות?

לימודים בחו"ל עשויים להצטייר כמו חלום נפלא, אך אם נחזור להיות פרקטיים, נציין שלעומת המצב בארץ, בחו"ל לא ניתן להמשיך לגור (ולאכול) אצל ההורים, אלא יש לשלם שכ"ד ושאר הוצאות, כולל כמובן שכר לימודים, ועל כן אם מחליטים שאת החלום הזה עומדים להגשים, מוטב לדעת שישנן דרכים לחסוך ואף באופן משמעותי. במה מדובר? הכנו לכם רשימה ששווה לא מעט כסף:

על אזרחות פורטוגלית חשבתם?

אם טרם התחלתם את שנת הלימודים, אך אתם יודעים שהיא עומדת להיות בחו"ל, מוטב לשקול ברצינות להוציא דרכון פורטוגלי. מדוע? כיוון שאם רק תזכו להשיג את הדרכון (פורטוגל הינה אחד היעדים שמציעים תנאים יותר נוחים) תהפכו לחברים באיחוד האירופאי, משמע תוכלו ללמוד בלא מעט מדינות ואף ליהנות ממגוון הטבות ששמורות רק לאזרחי האיחוד, ופה ראוי לדעת שלא מעט מדינות מציעות לימודים גבוהים בחינם, ואם לא בחינם אז לפחות ניתנת הנחה משמעותית. מכאן שתוכלו להוריד מסדר היום את תשלום הלימודים היקר ולהפנות את המשאבים עבור הוצאות אחרות. נשמע טוב ועתה שואלים כיצד מתקדמים? הכירו את אתר portugal passport – התשובות בפנים!

שותפים ישראלים

ברור שאם עומדים להשכיר דירה, מוטב לעשות זאת עם שותפים, הן בשביל החוויה והחברה והן בשביל ההשתתפות בהוצאות (חשמל, מים שכ"ד וכדומה). פה נחדד שמוטב לא לקחת כל שותף, אלא אם ניתן עדיף שותפים ישראלים ואם ניתן שותף ישראלי שאינו עשיר (אלא אם כן הוא עשיר ויודע לחלוק). מדוע? כיוון ששותף ישראלי שעשה צבא אינו "מפונק", ועל כן לא תיגררו להוצאות מיותרות, רק כיוון שהשותף החליט שחייב לרהט מחדש את הדירה, או למלא את המקרר במוצרים יקרים. מכאן שאם השותף המועמד מצוי בסטטוס שלכם ומתכוון לחיות באופן מציאותי – אמצו אותו!

מגיעה לכם מלגה?

אם רק תבררו, תמצאו שגם לכם עשויה להגיע מלגה, וכן, גם אם אתם ישראלים שלומדים בארץ זרה. כך למשל ניתן להימצא ראויים ל"קרן חינוך ארה"ב ישראל", ל"מלגת שיבנינג" ועוד. כיצד מקבלים מלגה? רוב המלגות מסתמכות על הישגים, פוטנציאל ועל הנכונות להשקיע בפעולות חיצוניות. כמו כן, יש מלגות שניתנות באופן אוטומטי ויש כאלו שצריך להגיש אליהן מועמדות, ועל כן בכול מוסד לימודי רצוי לבחון אל אופציות עומדות לרשותכם ולשקול האם מוטב לנצלן – לרוב תגלו שהתשובה חיובית.

אין כמו אוכל ביתי!

להיות סטודנט מהווה אופציה נהדרת ללמוד דבר נוסף – לבשל. מכאן שגם אם עד היום הייתם רגילים לאכול בחוץ, הרי שהגיע הזמן לקצץ בעלויות, לחפש מתכונים מעניינים ולאכול יותר בבית. כמו כן, מוטב לבחון מהם המחירים של מוצרי הצריכה השונים, וזאת כי גם אם בארץ הירקות זולים, הרי שבחו"ל הם יקרים, ועל כן יש ליישר קו עם רמת המחירים.

למידה לצד עבודה

עם כל הכבוד להיותכם סטודנטים, לרגע אין להיות עצלנים ולחשוב שאין זמן לעבודה. נצלו את היותכם ישראלים עבור עבודה צדדית. כך למשל תוכלו להיות מורים לעברית, ללמד גיטרה, להעביר שיעורים בתחומים שבהם מתמחים וכמובן שניתן לעבוד במכירות, הובלות וכדומה, כאשר מומלץ לחפש אחר ישראלי בעל עסק מקומי ולחבור עליו – שניכם תצאו מורווחים!

זוכרים מה זה ש.ב?

שנסכם? תקופת הלימודים אכן תקופה מאתגרת, אך גם מהנה וחווייתית, ועל כן יש להיות יצירתיים, להבין אלו אופציות עומדות לרשותכם, מהו היתרון היחסי שלכם כישראלים וכמובן שיש להכין מראש שיעורי בית ולנצל הזדמנויות. בהצלחה!